Bizi Sosyal Medya Adreslerimizden Takip Ederek Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz

Pazartesi-Cuma 09:00-18:00

Girişimcilik

Girişimcilik, üretim faktörlerinin en iyi şekilde bir araya getirilerek, iktisadi mal ve hizmet üretiminin sağlandığı organizasyonun yapılandırılmasıdır.

Girişimcilerde Olması Gereken Özellikler

1.    İleri görüşlülük:Bir girişimci ileri görüşlü olmalıdır, aldığı risklerin kazanç veya olası kayıplarını hesaplamalı, piyasayı yakından takip etmelidir. Yola çıkacağı projenin kendisine ne katacağını, bu projeyi ne kadar büyütebileceğini objektif olarak tahmin edebilmelidir.

2.    İktisat ve ekonomi bilgisi:Girişimci piyasayı takip etmeli, elde edeceği ürün ve hizmetin ne kadar maliyette üretileceğini ne kadar üretilmesi gerektiğini ve ne kadara pazarlanması gerektiğini saptamalıdır.

3.    Hırslı olmak:Girişimcilik, girişimci olmak tek seferde başarılacak bir şey değildir. Bolca rakibinizin bulunduğu bu zorlu ve uzun yolda defalarca kez takılacak, düşeceksiniz. Sıfırdan tekrar tekrar başlayabilecek kadar hırslı, hatalarınızdan ders çıkartabilecek kadar zeki olmalısınız. Her başlangıç yeni umutlar, her düşüş yeni çıkartılacak yeni derslerdir. Sizi, rakiplerinizden bir adım öne taşıyacak şey, deneyimdir.

4.    İletişim:Gerek ortaklarınız gerek müşterileriniz ile doğru bir iletişim kurmak bu işin mühim kısmı. Bu işi yaparken hitap edeceğiniz tek bir grup yok. Sadece kendi yaşıtınız değil, her çağa hitap etmeyi iyi bilmelisiniz.

5.    Özgüven:Tereddütleri geri plana atıp risk almalısınız. Risk almadan istediğiniz noktaya gelmek neredeyse imkansızdır. Kendinize, yaptığınız işe ve becerilerinize güvenmeli önünüze gelen fırsatlarda risk almalısınız.

Genç Girişimcilere Devlet Tarafından Sağlanan Destekler

Genç girişimci desteğinden yararlanan mükellefler 3 yıl boyunca 75000 TL’yi geçmeyecek şekilde gelir vergisinden muaf olur. Ayrıca 1 yıl boyunca Bağ-Kur primleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanır. 2022 yılında ödenecek aylık en düşük prim 1055 TL’dir. Genç girişimci desteğinden yararlanan girişimcilerin 1 yıl boyunca ödemesi gereken Bağ-Kur primi 12664TL’dir ve bu prim hazine tarafından ödenir.

Genç Girişimci Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

1.   18 yaşını tamamlamış ancak 29 yaşın altında olan bireyler.
2.    Gelir Vergisi Kanunu’nun mükerrer 20.md kazanç istisnası kapsamında olan genç girişimciler.
3.   Bağ-Kur kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı olanlar.
4.    Adi şirket veya şahıs şirketi kurmuş girişimciler.
5.    Ticari veya serbest meslek kazancı nedeniyle ilk defa mükellefiyeti olanlar.

Dünyadaki Başarılı Girişimcilik Örnekleri

Jan Koum: 33 yaşında WhatsApp’ı kurdu. Net serveti 2022 yılı itibariyle 9,8 milyar USD.
Jeff Bezos: Amazon’dan önceki girişimleri başarısızlık ile sonuçlandı. Lakin Jeff Bezos 1994 yılında internetin %2300 büyüdüğünü fark edip online kitap satmak için Amazon’u tasarladı. Amazon şu anda hemen hemen dünyanın her noktasında kullanılır iken Jeff Bezos, dünyanın en zengini unvanını kazandı.
Hamdi Ulukaya: Ankara’da üniversite eğitimi alan Hamdi Ulukaya eğitim için ABD’ye gitti. Chobani, Hamdi Ulukaya’nın 2005’te New York’ta kapatılan bir tesisi satın alması ile başladı. Erzincan’ın İliç ilçesinde doğan ve ailesi ile süt, süt ürünleri üreticiliği yapan Hamdi Ulukaya’nın 2022 yılında net serveti 2,3 milyar USD.

 

Ön Başvuru Formu