Bizi Sosyal Medya Adreslerimizden Takip Ederek Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz

Pazartesi-Cuma 09:00-18:00

Dijital Pazarlama

Her geçen gün gelişen teknoloji ile büyüyen sermaye reklam için ayırdığı bütçesini zamanla dijitale yöneltti. Eskiden reklamlar afişler ve billboard ile sağlanırken şu an televizyon, radyo hatta telefonlarımızda bile var. İnternet, arama motoru, sosyal medya, mobil uygulamalar dijital pazarlamanın araçlarından sadece birkaç tanesidir.
Yani, internet bağlantısının olduğu her nokta, reklam, pazarlama stratejisi dijital pazarlamanın yapı taşlarıdır.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Maliyet:Geleneksel pazarlama kullanmak için geniş bir bütçe ayırmak gerekir. Senarist, yönetmen, reklam yazarı… Bunların her biri ayrı bir ücrettir. Ancak dijital pazarlama daha az maliyette istenilen kitleye erişim sağlar. Doğru influencer seçimi, hedef kitleye daha hızlı ve pratik erişmenizi sağlarken daha düşük maliyetle bir reklam filmi kadar büyük bir etki yaratmanızda yardımcı olur.

Zaman ve Süreklilik:Dijital pazarlamada reklamınız 7/24 yayında olur. Akıllarda kalacak ve hedef kitlenin dikkatini çekecek bir reklam viral olmanıza olanak sağlar. Markanız daha hızlı popülerleşir.

Müşteri Bilgilerini Edinmek:Geleneksel pazarlamada ise bu bilgileri edinmek oldukça zordur. Ancak dijital pazarlamada online siparişler ve üyeliklerde müşterilerin bilgileri edinilebilir.

Müşteri Davranışlarının Analiz Edilmesi:Dijital pazarlamanın belki de en önemli ve kilit getirisi, müşteri davranışlarının analizidir. Kişiler, Google Analytics gibi aplikasyonlardan 50’den fazla rapora erişebilir. Müşterilerin hangi kelimeler ile kendilerine eriştiklerini, içeriklerde ilgilerini çeken noktaları, web sitelerde nelerin daha çok arandığını, ne kadar vakit harcandığı ile ilgili birçok bilgiye ulaşabilir. Elde ettiği bilgiler ile yeni ve daha etkili bir pazarlama tekniği belirleyebilir.

Hedef Kitle Erişimi:Pazarlamak istediğiniz iktisadi mal ve hizmetin ortak, belirli bir kitlesi vardır. Dijital pazarlama bu kitlenin belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Diğer yöntemlere bakılırsa daha az maliyetli, daha çok verimlidir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

1.    İçerik Pazarlama
2.    Sosyal Medya Pazarlamacılığı
3.    İnbound Pazarlama
4.    Mail Marketing

Dijital Pazarlamacılarda Bulunması Gereken Özellikler

1.    Krizi fırsata çevirmek
2.    Sosyal medyayı etkin kullanmak
3.    İçerik oluşturma
4.   Video ve web tasarımı yapmak
5.   Tüketici ile empati yeteneği
6.   Veri analizi

Dijital Pazarlamacı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlamacı olmak için teknik olarak bir okuldan mezun olmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken şey yeteneklerinizi olabildiğince verimli işleyerek ortaya koymaktır. Ve bunun için de kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.
Dijital pazarlama ile ilgili çıkan metinleri düzenli olarak takip edin, trendlerden haberdar olun. Pazarlama kitapları okuyarak, uzman kişilerin görüşleri hakkında bilgi sahibi olmak size izleyeceğiniz yolda neler yapmanız gerektiğini konusunda yardımcı olacaktır.

Piyasadaki Dijital Pazarlamacı Açığı

Geleneksel pazarlama devri gün geçtikçe daha da dibe batmakta ve bilindik bir sona yaklaşmakta. İnsanların her geçen gün teknoloji ile daha da bağdaştığı toplumda şirketle ve markalar geleneksel yöntemlerin külfetli maliyeti ve verimsizleşmesi nedeniyle dijital pazarlamaya yöneldi.
Günümüzde şirketler ve markalar 360° entegre pazarlama planı oluşturmak için bu alanda kendini geliştirmiş, başarılı kişiler aramakta.

Ön Başvuru Formu